Razgovor je dosadno vrijeme da se oči začaraju. Sinopsis izravno obrazovnih aktivnosti u starijoj skupini

Svetlana Barseghyan
Ciljevi GEF-a za predškolski odgoj - socijalne i psihološke karakteristike mogućih postignuća djeteta

GEF ciljevi za predškolski odgoj - socijalne i psihološke karakteristike

moguća postignuća djeteta predškolske dobi

U vezi s uvođenjem savezne države (Naredba ministarstva obrazovanje i znanosti Ruska Federacija od 17. listopada 2013. br. 1155 "O odobrenju savezne države obrazovni standard predškolskog odgoja", rad u Dječji vrtić jer se odgoj djece prvenstveno gradi na sljedećem principi:

1. Podrška raznolikost djetinjstva; očuvanje jedinstvenosti i intrinzične vrijednosti djetinjstva kao važne etape u cjelokupnom razvoju čovjeka.

Samovrijednost djetinjstva – razumijevanje (obzir) djetinjstvo kao razdoblje života značajno samo po sebi, bez ikakvih uvjeta; značajan po tome što se djetetu sada događa, a ne po tome što je ovo razdoblje priprema za sljedeće razdoblje.

2. Osobni razvoj i humanistički lik interakcija odraslih (roditelji (zakonski zastupnici, učitelji i djeca.

3. Poštivanje osobnosti djeteta.

4. Provođenje programa u oblicima specifičnim za djecu ove dobne skupine, prvenstveno u obliku igre, spoznajne i istraživačke aktivnosti, u obliku stvaralačke aktivnosti koja osigurava likovno-estetski razvoj djeteta.

Zahtjevi GEF do rezultata izrade Programa prikazani su u obrascu ciljeve za predškolski odgoj.

ove mete su društveno- normativna dob karakteristike mogućih postignuća dijete u fazi završetka razine predškolski odgoj

Podsjetimo na specifičnosti predškolsko djetinjstvo :

Specifičnost predškolsko djetinjstvo -

fleksibilnost,

plastičnost razvoja djeteta,

širok raspon mogućnosti za njegov razvoj,

njegovu neposrednost i proizvoljnost.

I značajka predškolski odgoj(podsjetiti)- ovo je, prije svega, izborna razina predškolsko obrazovanje u Rusiji, kao i odsutnost mogućnostičineći dijete odgovornim za rezultat.

Sve to čini protuzakonitim zahtijevanje od djeteta predškolski specifično za dob obrazovna postignuća i zahtijevaju utvrđivanje rezultata razvoja obrazovni program u obliku ciljeva.

Mete ne podliježu izravnoj procjeni, pa tako ni u obliku pedagoške dijagnostike (monitoringa), te nisu temelj za njihovu formalnu usporedbu sa stvarnim dječja postignuća.

Oni ne čine temelj za objektivnu ocjenu sukladnosti s utvrđenim zahtjevima. obrazovni aktivnosti i trening djece.

Svladavanje programa nije popraćeno međucertificiranjem i završnim certificiranjem učenika.

Novi koncept kao ključ ciljevi i zadaci predškole obrazovanje određeno sljedeće:

1. Zaštita i promicanje zdravlja djece (i fizički i psihički). Prioritet ovog zadatka povezan je s karakteristikama razdoblja ranog djetinjstva, fiziološkom nezrelošću i ranjivošću djeteta, njegovom sklonošću raznim bolestima.

2. Humanizacija ciljeva i principa obrazovni rad s djecom. Preorijentacija od odgojno-disciplinskih do osobnih orijentiran model interakcije s djecom, usmjeren na razvoj individualnosti djeteta, otkrivajući njegove sposobnosti.

3. Prepoznavanje jedinstvenosti predškolski djetinjstvo kao prioritetno i jedinstveno razdoblje u životu čovjeka. Sav rad u dječjem vrtiću trebao bi biti usmjeren na osiguranje uvjeta za punopravno "prebivalište" djeca ovog jedinstvenog razdoblja. Razvoj samovrijednih aktivnosti za dijete (prije svega, igra igranja uloga, razvoj kreativnosti i dječja mašta.

4. Prijelaz sa ZUN paradigme obrazovanje do orijentacije na razvoj djetetovih sposobnosti.

Zadatak predškolski odgoj- razvoj stvaralačke aktivnosti, samostalnosti, samovolje, samosvijesti i sl. Pokazatelj učinkovitosti obrazovanje nije"učenje" djece ili količinu stečenog znanja te razinu psihički razvoj svakog djeteta.

5. Obrazovanje temelja osnove osobne kulture. Orijentacija na univerzalnim vrijednostima (ljepota, ljubaznost, istina, sredstva za život (ideje o stvarnosti, načini aktivne interakcije sa svijetom, manifestacija emocionalno procjenjujućeg stava prema onome što se događa. Prijenos vrijednosti i sredstava aktivnog odnos prema svijetu može se provesti samo uzimajući u obzir dob djece.

Pogledajmo pobliže mete predškolska dob . (mete u djetinjstvu i ranoj dobi nećemo razmatrati u kontekstu našeg sastanka).

Tako, mete u fazi dovršenosti predškolski odgoj predstavljeno na tobogan:

- dijete pokazuje inicijativu i samostalnost u različiti tipovi aktivnosti - igranje, komuniciranje, dizajniranje itd. Sposoban je birati svoje zanimanje, sudionike u zajedničkim aktivnostima, otkriva sposobnost provedbe raznih dizajna;

- dijete siguran u svoje sposobnosti, otvoren prema vanjskom svijetu, pozitivno se odnosi prema sebi i drugima, ima osjećaj za sebe dostojanstvo. Aktivno komunicira s vršnjacima i odraslima, sudjeluje u zajedničkim igrama;

- socijalne norme

Na dijete razvijene velike i fine motorike. Može kontrolirati i upravljati svojim pokretima, ima razvijenu potrebu za trčanjem, skakanjem, izradom zanata raznih materijala itd.

- dijete sposoban za snažne napore u različitim vrstama aktivnosti, za prevladavanje trenutnih impulsa, za dovršavanje započetog posla

- dijete ima razvijenu maštu, koji se provodi u različitim vrstama aktivnosti. Zna poslušati drugačija pravila I socijalne norme, razlikovati uvjetne i stvarne situacije, uključujući igre i obrazovne;

- dijete pokazuje znatiželju, postavlja pitanja o bliskim i udaljenim predmetima i pojavama, zanimaju ga uzročno-posljedične veze (kako? zašto? zašto, pokušava samostalno doći do objašnjenja prirodnih pojava i postupaka ljudi. Posjeduje početna znanja o sebi, o objektivan, prirodan, društveni i kulturni svijet u kojoj živi. Dijete sposoban je donositi vlastite odluke, oslanjajući se na svoje znanje i vještine u različitim sferama stvarnosti.

Malo o pedagoškoj dijagnostici.

Pedagoška dijagnostika provodi se tijekom promatranja aktivnosti djece u spontanoj i posebnoj organizirane aktivnosti. Priručnik za pedagošku dijagnostiku - Karte promatranja razvoj djeteta, omogućujući fiksiranje pojedinačne dinamike i razvojnih izgleda svakoga dijete tijekom:

Komunikacija s vršnjacima i odraslima;

aktivnosti igranja;

kognitivna aktivnost;

Projektne aktivnosti;

umjetnička djelatnost;

Tjelesni razvoj.

Rezultati pedagoške dijagnostike mogu se koristiti isključivo za rješavanje sljedećeg zadaci:

1) individualizacija obrazovanje(uključujući podršku dijete, gradeći ga obrazovni putanja ili profesionalna korekcija značajki njegovog razvoja);

2) optimizacija rada sa skupinom djece.

Tijekom obrazovni aktivnosti, učitelji moraju stvoriti dijagnostičke situacije kako bi procijenili individualnu dinamiku djece i korigirali njihove postupke.

Naime, u našem vrtiću koriste se kartice individualni razvoj, dizajniran u skladu sa zahtjevima GEF.

Konačni rezultat predškolski odgoj je« društveni» portret 7-godišnjeg djeteta koje je savladalo osn obrazovni program predškolski odgoj.

Temelji se na ukupnosti djetetovih integrativnih kvaliteta kao adekvatnih karakteristike njegovog razvoja u predškolskoj dobi.

Sve ove kvalitete prikazane su na slajdu.

Načini ostvarenje ovog socijalnog portreta maturanta.

Stvaranje razvojnog predmetno-prostornog okruženja: zasićeno, transformabilno, multifunkcionalno, promjenjivo, dostupno i sigurno;

Korištenje novih modernih inovativnih obrazovne tehnologije;

Opremanje pedagoškog procesa metodičkom bazom i stručnim nastavnim kadrom.

Integrirana lekcija u pripremne grupe

Predmet " Jesensko vrijeme- šarm očiju ... "

Svrha: generalizirati i sistematizirati dječje znanje o jeseni.

Zadaci:

    Naučiti uspostavljati veze između duljine dana, temperature, zraka i stanja biljaka, dostupnosti hrane životinjama i njihove prilagodbe zimi;

    Boje izazivaju divljenje jesenska priroda u procesu slušanja književnih tekstova;

    Pobuditi želju da svoje dojmove izraze slikovitom riječju, razvijati pjesnički sluh;

    Učvrstiti znanje o narodnim znakovima;

    Naučiti djecu da samostalno i izražajno izvode poznate pjesme, plesove.

    Jačati sposobnost portretiranja karakteristike biljke, životinje i ptice, čineći sliku izražajnom;

    Promicati poštovanje prema biljkama i životinjama.

Materijal i oprema:

Tehnička opremljenost Oprema: multimedijski ekran i računalo, glazbeni centar.

Repertoar:

Pjesma „Jesen je tužno doba“ muz. O. Devočkina, sl. G. Yakunina;

Glazba pjesme "Ždral". E. Zarickaja, sl. A. Volsky

kartice s prirodnim pojavama po godišnjim dobima; Jesenje lišće, karte s pticama.

Napredak tečaja.

Učitelj poziva djecu da razmotre prekrasne jesenske pejzaže.

P. Dečki, obratite pozornost koje je boje umjetnik koristio - Jesen kada je ukrašavao jesenju šumu?

D. žuta, crvena, zelena, grimizna, zlatna ....

P. Kako se zove slika koja prikazuje prirodu?

D. pejzaž

P. Kako se zovu umjetnici koji slikaju krajolike?

D. pejzažisti

P. Koje slikare pejzaža poznajete?

D. Levitan, Šiškin, Krilov

Čuje se kucanje na vratima. Ulazi poštar Pečkin.

P. pozdrav dečki. Ja sam lokalni poštar - Pečkin. Dobili pismo. Prilagođen.

V. Hvala, Pečkin. Doviđenja.

Pečkin odlazi.

P. Ljudi, pogledajte kakvo lijepo pismo! I ukrašen jesenjim lišćem. Tko bi nam mogao poslati takvo pismo?

V. (čita) Dragi dečki, pozivam vas da me posjetite u čarobnoj glazbenoj šumi. Jesen.

Želite li posjetiti Jesen?

D. želio bi.

Ali prema pravilima lijepo ponašanje posjetiti s poklonom. Što možemo dati jeseni?

Djeca pogađaju.

B. Većina najbolji dar je nešto što možete učiniti sami. Predlažem da napravite prekrasnu ploču "Šuma, poput oslikane kule ..." i poklonite je jeseni. Pogledajte, osnova kompozicije je spremna. Koje biljke rastu u šumi?

D. drveće, smreke, borovi, grmovi ...

P. Tko bi želio napraviti drvce za našu kompoziciju?

Odaberite nekoliko ljudi koji će ukrasiti kompoziciju drvećem

B. I tko živi u jesenja šuma?

D. životinje

P. Tko želi naseliti životinje u našu jesensku šumu?

Više ljudi bira

P. Što misliš tko je ukras jesenjeg neba?

D. ptice selice.

Odabere se nekoliko ljudi koji će rezbariti labudove.

P. Predlažem da izrežete i postavite na ploču sve stanovnike jesenje šume.

Djeca to rade lijepeći drveće, životinje i ptice na panoe.

P. Kakvu smo lijepu ploču dobili! Sada možete ići i posjetiti.

Djeca prolaze kroz lišće do glazbene sobe.

Jesen susreće djecu u glazbenoj jesenjoj šumi.

Jesen (pjeva): Dobro jutro!

Djeca: Dobro jutro!

Jesen: Jako mi je drago što ste se odazvali mom pozivu da posjetite moju čarobnu šumu. Dosadno mi je bez tebe, niko ne pjeva pjesme.

D. A mi k tebi s darom dolazimo.

Jesen. Hvala vam. Kako lijepa ploča. Objesit ću ga. Neka krasi moju čarobnu šumu. A vi sjednite, dragi gosti.

Znaš li pjesme o meni?

Djeca čitaju pjesme o jeseni.

V. A. S. Puškin je napisao mnogo pjesama o jeseni. Koju pjesmu A. S. Puškina znate?

D. “Već je nebo disalo u jesen ...”

P. Tko će čitati ovu pjesmu?

Djeca čitaju jesenske pjesme. KAO. Puškin "Već je nebo disalo u jesen."

P: Koja je ovo pjesma? Smiješno, tužno, tužno ili uznemirujuće?

Djeca: Lijepo, pomalo tužno.

P: Zašto je ova pjesma tužna?

Djeca: Sunce već rjeđe sja, dan je sve kraći, ptice odleću u toplije krajeve.

P: A sada ćemo saznati je li jesen stvarno tužno doba.

Djeca pjevaju pjesmu "Jesen je tužno doba"

P: Dečki, koja godišnja doba znate.

djeca…

P: Sada ćemo s vama igrati igru ​​"Godišnja doba". Ja ću vam pokazati karte, a vi mi recite kojem godišnjem dobu odgovara ovaj fenomen.

Održanog didaktička igra"Godišnja doba" 3-4 min.

P: Recite mi, molim vas, djevojčice i dječaci, koliko mjeseci ima godina?

Djeca:…

P: Tako je, svi žive zajedno i dolaze svatko u svoje vrijeme. Koji nam jesenski mjeseci dolaze u goste?

Djeca:…

B: Rujan - prvi jesenji mjesec. Ovo je baršunasti mjesec, rumenilo jeseni. Kako se još zove u narodu?

Djeca: Zlatni cvijet, poljska ptica, jato ptica.

P: Kakav posao ljudi imaju u rujnu u vrtu, na polju, u vrtu?

Djeca: Žeti povrće, orati polja, saditi ozime usjeve.

P: Svi jedva čekamo jesen - vrijeme berbe!

Djeca izvode okrugli ples "Pozdrav jeseni"

P. Što životinje rade u rujnu?

djeca. Pripremite kune za zimu. Napravite zalihe.

P: Rujan je otišao, a koji je mjesec došao nakon njega?

Djeca:…

P: Kako ljudi zovu listopad?

Djeca: Listopadna.

Djevojke izvode ples Falling Leaves

P: Listopad je hirovit mjesec. Tijekom dana, vrijeme se može promijeniti nekoliko puta: ili sunce sja, ili će dosadna kiša kišiti. Sve znakove jeseni ljudi su nekada zapažali na temelju stalnih promatranja života prirode. Sjetimo se narodnih znakova.

Djeca: Kasni pad lišća - do oštre duge zime.

Pojava komaraca do kasne jeseni - do blage zime.

Ako suho lišće šušti na drveću, onda je ovo topla zima.

P: Ako se u rujnu ptice spremaju odletjeti, onda u listopadu počinju odlijetati. Koje ptice prve odlete? Zašto?

Djeca: Laste i brzaci. Jer se hrane komarcima i mušicama i rano se sakriju

P: Koje su malo kasnije?

D: Ždralovi, vrevi, kukavice. Budući da mogu jesti ne samo insekte, već i žitarice i bobice

P: Koje ptice zadnje lete?

Djeca: Guske, patke, labudovi.

P: Sve ptice različito odlijeću. Kako patke lete?

Djeca: Jedan po jedan.

P: Što je s guskama?

Djeca: Cant.

P: Kako ždralovi odlijeću?

Djeca: Klin.

P: Pozdravimo se s njima i recimo im hvala na njihovim lijepim i radosnim pjesmama, na činjenici da su stabla zaštićena od štetočina, na tome što se uzdižu u nebo, pomažu nam sanjati da letimo.

Djeca izvode pjesmu "Ždral" A. Zaritskaya.

P: Kako se zovu ptice koje lete u toplije krajeve?

Djeca: Selica.

P: Kako se zovu ptice koje zimuju kod nas?

Djeca: Zimovanje.

P: Recite mi, kako se možemo pobrinuti za ptice koje zimuju?

Djeca: Napravite hranilice i nahranite ih.

P: Što ljudi rade u listopadu?

Djeca: Beru gljive, griju kuće, kisele kupus....

B. Tako je. Kažu da u rujnu miriše jabuka, a u listopadu - kupus.

Održanog gimnastika za prste"Kiseli kupus"

P: Studeni je zadnji mjesec jeseni. zamišljen, tužan mjesec. Njegova misija je spojiti jesen i zimu. Kako se zove studeni?

Djeca: .... predzima, vrata zime.

P: Što naši šumski stanovnici rade u studenom?

Djeca: Sakrili su se u svoje nerce i jedu zalihe, zečevi svoju dlaku mijenjaju iz sive u bijelu i drhte od straha, medvjedi i ježevi spavaju zimski san.

P: Koje poslove ljudi imaju u studenom?

Djeca: Okupljaju se na okupljanjima, piju čaj, pjevaju pjesme, žene pletu toplu odjeću, bake pričaju bajke.

P: Što su druženja bez zabavnih kozačkih igara ... ..?

Održava se igra na otvorenom "Plave vrpce".

P: Ako se rana jesen zvala "zlatna", onda kasna - "srebrna". Zašto?

Djeca: U studenom se na lokvama pojavi led, grane drveća zvone na vjetru, a grane se često oblače tankim srebrnim injem.

P: Kad guske napuste svoju rodnu zemlju, šuma se u zatočeništvu smrzava na hladnoći,

Studeni će udariti u ledenu harfu, susret s caricom - Zimom.

Jesen. i imam poslasticu za vas. Žetva je bila bogata: uzmite sve darove i sjetite se jeseni.

D. hvala, jesen na poslastici. Doviđenja.



Učitavam...Učitavam...