Scenarij sastanka tima 9. svibnja. Primjeri službenog dijela skripte

Sportska razonoda za starije predškolce

“Reći ćemo “Da” zdravlju!”

Cilj: Formiranje interesa, emocionalno pozitivnog stava prema zdravom načinu života, jačanje tjelesnog i psihičkog zdravlja učenika,

Zadaci:

  1. Obogatiti i produbiti predodžbe djece o tome kako sačuvati, ojačati i održati zdravlje.
  2. Obogatiti dječje predodžbe o higijenskoj kulturi.
  3. Razvijte motivaciju za očuvanje svog zdravlja i zdravlja ljudi oko vas.
  4. Obogatiti motoričko iskustvo djece.

Jesu li svi na okupu? Jeste li dobro?

Jeste li spremni za igru ​​i trčanje?

Na sportsko igralište

Pozivam vas djeco.

Praznik sporta i zdravlja

Počinjemo sada.

Vodeći: . Dečki, danas je u našem vrtiću "Dan zdravlja". Zdravlje je kad je čovjek jak, snažan, nikada se ne razboli. Ali za to se mora baviti sportom, očvrsnuti, jesti voće i povrće. A što je još potrebno za ovo saznat ćete danas, a mi ćemo saznati: koliko ste spretni i jaki ...

Dragi momci! Slažem se, lijepo je osjećati se zdravo, veselo i veselo! Uostalom, kako su stari Grci rekli: „U zdravom tijelu zdrav duh“.
Puno poslovica i izreka o zdravlju sastavio je i ruski narod. Na primjer, poput: "Zdravlje je skuplje od zlata" ili "Zdravlje se ne može kupiti ni za kakav novac."
Jeste li ikada pomislili da naše zdravlje ima mnogo dobrih i vjernih prijatelja?*

(dječje razmišljanje)

Razmislimo zajedno što pomaže čovjeku da bude zdrav. ( dječji odgovori)

Pravo! Cool čista voda, kojim se ujutro operemo, prelijemo ili utrljamo. Stvrdnjava naš organizam, tjera san, čisti kožu, ispirući s nje prljavštinu, znoj i patogene mikrobe.

Naš drugi prijatelj su jutarnje vježbe.
Uz zvukove vesele ritmične glazbe, brzo hodamo, trčimo, čučimo, naginjamo se unatrag, naprijed, desno i lijevo, uzimamo loptu, obruč ili konop.
Nakon jutarnje tjelovježbe podiže se raspoloženje, javlja se apetit jer tjelovježba regulacijom rada svih organa pomaže da se uključimo u dnevni ritam.

Vodeći:

A sada ćemo održati glazbenu vježbu "Radiant Sun"

(pregradnja u stupovima).

Glazbena vježba "Sunce blista."

Vodeći:

Obnova u dvije linije.

A sada vas izravno predstavljam sudionicima.

1 tim: "SUNCE"

Tim 2: "Duga"

Timski slogani:

"Sunce"

Nemoj biti lijen,

Tjelesni odgoj je život!

Uvijek budi sportski -

Zaboravite bolest!

"Duga"

Mi smo borbeni momci

A itekako smo sposobni.

Svi svjetski rekordi

Dajte svojoj domovini.

Jesu li timovi spremni za natjecanje?

djeca: DA!

1 relej: "Ekipa brzih nogu."

Oprema: palica, čunj.

Opis štafete: Ekipe stoje na startnoj crti, u koloni jedna za drugom, držeći štafetu u rukama. Od ekipa na udaljenosti od 9 m nalaze se čunjevi. Na zvižduk, vodič trči, trči oko čunja i vraća se ekipi, predajući palicu. Tim koji prvi završi zadatak pobjeđuje.

2 relej: "Klokan".

Oprema: odbojkaške lopte, obruči.

Opis štafete: Ekipe stoje na startnoj crti, kod vodiča, lopta je u sendviču između koljena. Od startne linije na udaljenosti od 10 m nalazi se obruč. Na zvižduk vodič skače s loptom do obruča, nakon skoka ubacuje loptu u obruč, a sam trči natrag prema ekipi, predajući palicu drugom igraču. Drugi trči do obruča, uzima loptu i skače natrag s njom itd. Pobjeđuje ekipa koja prva završi zadatak.

3 relej: "Cik-cak sreće."

Oprema: kuglane, 2 lopte

Nakon signala, prvi vodi loptu između čunjeva, nakon što je došao do kraja, vraća se trčeći s loptom u ruci, dodaje palicu. Tim koji najbrže završi štafetu pobjeđuje.

4 relej„Štafeta s obručima“.

Inventar: 2 karike

Na stazi su nacrtane dvije crte na udaljenosti 9 m jedna od druge. Svaki igrač mora okrenuti obruč od prve do druge linije, vratiti se i dodati obruč svom prijatelju. Tim koji prvi završi štafetu pobjeđuje.

A sad će se ekipe odmoriti.

Djeca pogađaju zagonetke i nabrajaju potrepštine za osobnu higijenu.

Bježi kao živo biće

Ali neću ga pustiti.

Pjenjenje bijelom pjenom

Nemojte biti lijeni da operete ruke. (Sapun)

Čak dvadesetak zuba

Za kovrče i čuperke.

I pod svaki pod zub

Kosa će položiti u nizu. (Češalj)

plastična poleđina,

tvrde čekinje,

Prijateljski s pastom za zube

Marljivo nas služi. (Četkica za zube)

Lezi u džepu i čuvaj

Urla, uplakana i prljava.

Oni će jutarnje potoke suza,

Ne zaboravite na nos. (Rupčić)

Brišem, probam

Nakon dječakova kupanja.

Sve je mokro, sve je zgužvano -

Nema suhog mjesta. (Ručnik)

5. štafeta:"Krumpir".

Rekviziti: 3 teniske loptice, 3 obruča.

Opis štafete: Ekipe stoje na startnoj crti, u koloni jedna za drugom, prvi sudionik u rukama drži 3 lopte. Igraju se koševi od ekipa na udaljenosti 3, 6, 9 m. Na zvižduk prvi trči, trči do obruča, ubacuje loptu u obruče i vraća se u momčad, predajući palicu. Drugi igrač trči, skuplja lopte i vraća se svojoj ekipi, dodajući lopte trećem, a sam se vraća na kraj kolone i tako dalje. Tim koji prvi završi zadatak pobjeđuje.

6 relej: "Vodenje lopte palicom."

Inventar: male loptice, palice, kuglane.

Opis: Zadatak igrača je vođenjem lopte palicom zaokružiti sve čunjeve i vratiti se u momčad, trčeći u pravoj liniji, predati palicu drugom igraču. Tim koji prvi završi štafetu pobjeđuje.

7 relej"Labirint".

Inventar: 6 gimnastičkih palica.

Nakon znaka igrač trči oko štapića sa zmijom, preskače ih natrag, dodaje palicu. Sljedeći ponavljaju isto. Tim koji najbrže završi štafetu pobjeđuje.

8 relej Lopta za kapetana.

Oprema: lopte.

Kapetan stoji nasuprot momčadi na udaljenosti od 6 m. Prvi igrač dobacuje loptu kapetanu i trči na kraj kolone. Kapetan hvata loptu i baca je drugom, i tako dalje. Kada je lopta u rukama prvog igrača, on je podiže uvis. Tim koji najbrže završi štafetu pobjeđuje.

9 relej"Skakavci".

Oprema: užad za preskakanje.

Na znak, prvi igrač, koji je došao do užeta, podiže ga, napravi pet skokova natrag na mjestu, odloži ga i trči natrag. Drugi radi isto, i tako dalje. Tim koji najbrže završi štafetu pobjeđuje.

10 relej"Prijelaz".

Oprema: karike.

Prvi igrači su nasuprot tima. Na znak prvi trči unutar obruča do kolone, uzima drugog i trče natrag u obruč, prvi ostaje, a drugi trči za trećim i tako dalje. Tim koji prvi završi prijelaz pobjeđuje.

Nagrađivanje.

Vodeći:

I tako je naš odmor završio. Svi članovi ekipe pokazali su svoju spretnost, snagu, brzinu, i što je najvažnije, dobili su naboj elana i puno pozitivnih emocija! Želimo vam dobro zdravlje, smiješite se češće i nikada ne klonite duhom!

Djeca u zboru: Sa sportom smo bliski prijatelji,
Sport nam je svima prijeko potreban,
Sport je zdravlje, sport je igra.
Recimo sport - Hura!


Sažetak

KVN u starijoj skupini br. 7

“Mi kažemo “DA” zdravlju!” prema sigurnosti života

odgajatelj MDOU br. 5 "" Ruza

Lebedeva E.Ya.

Svrha: kod djece formirati svjestan stav prema zdravom načinu života.

Ciljevi: konsolidirati dječje ideje o utjecaju tjelesne aktivnosti na zdravlje, važnosti poštivanja dnevne rutine, racionalna ishrana, o provedbi temeljnih kulturno-higijenskih vještina. Razviti spoznajni interes za tvoje zdravlje. Gajite želju da budete zdravi.

Napredak lekcije

Učitelj: Pažnja! Pažnja! Pokrećemo KVN! Svi želimo biti zdravi, jaki, lijepi. Danas ćemo pokušati shvatiti što će nam pomoći da postanemo takvi.

Naš KVN je okupio prijatelje,

Doček gostiju.

Jeste li previše lijeni za davanje osmijeha?

Zato se nasmijte svaki dan!

Zdrav smijeh je dobar

Spašava od bolesti!

Naša igra uključuje dvije ekipe "sunce" i "oaduga". A rezultate natjecanja ocjenjivat će članovi visoko cijenjenog žirija (….)

Čuje se kucanje na vratima. Ulazi dr. Aibolit

Aibolit: Zdravo! Jeste li zvali liječnika? Koga ovdje boli glava i boli grlo?

Odgojitelj: - Zdravo, doktore Pilyulkin! Svi u našoj grupi su zdravi. Osim toga, naša djeca znaju da je nemoguće doći u vrtić ako si bolestan, možeš zaraziti druge.

Aibolit: - I donio sam sve što vam je potrebno za liječenje.

Pedagog: - Dr. Abolite, jako je dobro da imate lijekove za sve prilike. Ali dečki u našoj grupi pokušavaju bez njih.

Aibolit: - Kako bez droge? Medicina je ozbiljna znanost. Za liječenje bolesti preporuča se korištenje različitih lijekova.

Odgojitelj: I ne možete se razboljeti. Poslušajte što će sudionici našeg KVN-a reći.

1 dijete: Umivam lice rano ujutro,

Trljam se ručnikom,

A od vas, prijatelji, neću kriti -

Perem zube, perem uši.

2 dijete: Punjenje je korisno za sve,

Svi trebaju punjač.

Od lijenosti i bolesti

Ona nas spašava.

3 dijete: Da bude zdrav i spretan

Za doručak jedem mrkvu.

Juha i meso za ručak

A za večeru - vinaigrette.

4 dijete: Svi trebamo pokušati

I stvorite naviku

baviti se tjelesnim odgojem,

Da raste zdrav!

Odgojitelj: - Danas održavamo KVN i pozivamo vas, dr. Aibolit: da sudjelujete u njemu.

Aibolit: - Sa zadovoljstvom! (ide u žiri)

Odgojitelj: - Timovi se pripremaju za pozdrav.

- Kapiten sam ekipe "Sunce" (...) Naš moto je:

Počinjemo igru

I vjerujemo u svoj uspjeh

Suparnici dobrodošli

Naš moto: "Pokret i smijeh!"

- Ja sam kapetan Rainbow tima (...) Naš moto je:

Neka pobijedi najjači

Naš moto: "Zdravlje -" Da!

Igrajte zabavni KVN

Uvijek smo spremni!

Odgajatelj: - Timovima želimo uspjeh! Ekipe će za pobjedu u natjecanju dobiti vitamine.

Prvo natjecanje "Zagrijavanje"

Postoji mnogo sportova

Nemojte sve ni nabrajati.

Igrajmo se sada

Navedite sportove!

Članovi tima izmjenjuju pozive različite vrste sportski.

Odgajatelj: - Dečki, što mislite, zašto se trebate baviti sportom?

(odgovori djece)_Točno!

Sport nam ispravlja ramena,

Snaga, spretnost nam daje.

On za nas razvija mišiće,

Zove nas u evidenciju. (ocjena natječaja)

Drugo natjecanje "Znayka"

Odgajatelj: - U ovom natjecanju ću vam postavljati pitanja, a članovi tima će na njih odgovarati.

1. Kojem liječniku se trebate obratiti ako vas boli grlo?

2. Po kojim znakovima možete utvrditi da je osoba prehlađena?

3. kakav čaj piti za oporavak?

4. Pomoću kojih organa znamo da smo pozvani na večeru?

5. Recite nam kako pravilno njegovati zube?

6. Što učiniti da klice ne uđu u tijelo?

7. Koja se pravila trebate pridržavati da biste sačuvali svoj vid?

8. Kako se odjenuti kada je vani zima?

9. Kako se odjenuti za šetnju po vrućem ljetnom danu?

10. Što trebam učiniti prije spavanja? (ocjena natječaja)

Treće natjecanje "Fizkultminutka"

Odgajatelj: - Svi znaju da je zdravlje kretanje. Čak i tijekom nastave izdvajamo nekoliko minuta za kretanje - provodimo minute tjelesnog odgoja. U trećem natjecanju našeg KVN-a, svaki tim mora zapamtiti i pokazati svoju minutu tjelesnog odgoja. Tim koji ga učini lijepim i prijateljskim će pobijediti. (prikaz zapisnika tjelesnog odgoja, ocjena natjecanja.)

Četvrto natjecanje "Natjecanje kapetana"

Odgajatelj: - Na ovom natjecanju kapetani ekipa će pokazati svoje domaća zadaća. Svatko od njih pripremio je kratku priču na temu „Moja svakodnevica“. Žiri će ocijeniti najbolju priču. (nastup kapetana, ocjena natjecanja)

Zašto je važno pridržavati se dnevne rutine?

- Održavate li dnevnu rutinu vikendom?

Peti natječaj "Košarica s namirnicama"

- Za stol se poziva po jedan sudionik iz svake ekipe. Iz paketa proizvoda članica tima "Sunce" odabrat će proizvode koji su zdravi za zdravlje, a članica tima "Raduga" proizvode koji nisu baš zdravi. Nakon odabira proizvoda morat ćete obrazložiti svoj odabir. (sudionici odabiru proizvode u košaricama, obrazlažu svoj odabir. Ocjena natječaja)

Kako se hranimo ovisi o našem zdravlju, hrana treba biti ukusna i zdrava!

Rezimirajući KVN

Odgajatelj: - Posljednje natjecanje KVN-a je završilo. Odgovorite na pitanje "Što trebate učiniti da biste bili zdravi?" (odgovori djece)

Aibolit: — Sve sam razumio. Sada znam kako zamijeniti napitke i tablete. Hvala vam, ljudi! Doviđenja!

Odgajatelj: - Riječ je dana žiriju koji će sažeti rezultate KVN-a.

Neka se naš KVN dugo pamti,

Neka ti se sve želje ostvare

Neka sve bolesti prođu

Neka vas prati zdrav način života!

Općinska proračunska predškolska obrazovna ustanova

Dječji vrtić općeg razvojnog tipa br. 56 ("Smorodinka")

Odjel za društveno-kulturne i predškolske obrazovne ustanove

Uprava MOGO "Vorkuta"


Vorkuta, 2012

Putovnica pedagoškog projekta



Struktura

Sadržaj

Predmet

“Zdravlju ćemo reći: da!”

Projektno adresiranje

Preporuča se odgojiteljima rad s djecom svih dobnih skupina.

Voditelji projekta

Ponomareva Larisa Vasilievna-odgojitelj,

Perlovskaya Larisa Gennadievna-odgajateljica.


Sudionici projekta

Učenici svih dobnih skupina, odgajatelji, glavna sestra, voditelj tjelesnog odgoja.

Dob učenika

Od 1,5 do 7 godina.

Značajke projekta

Po trajanju: srednjoročno (4 mjeseca)

Cilj projekta

Smanjiti postotak djece s prehladama, uz pomoć postupaka otvrdnjavanja.

Zadaci


  1. Proučite literaturu na ovu temu.

  2. Odaberite pouzdane autorske metode.

  3. Stvoriti uvjete za jačanje tjelesnog zdravlja djece.

  4. Ocijenite rezultate.

Objašnjenje.

Sustavno otvrdnjavanje dokazan je i pouzdan lijek za zdravlje!

Pogotovo ako se kao temelj uzme razvoj poznatih i dokazanih autora. Međutim, neće biti velike koristi ako se pri provođenju postupaka otvrdnjavanja zanemaruju načela koja su razvijena praktično iskustvo i potkrijepljeno biomedicinskim istraživanjima.

Najvažniji od njih su sustavni, postupni i dosljedni, uzimajući u obzir individualne karakteristike, kombinacija općih i lokalnih postupaka, aktivan način, raznovrsnost sredstava i oblika.

Načelo sustavnosti zahtijeva svakodnevno provođenje postupaka otvrdnjavanja. Da bi se postigao visok stupanj otvrdnjavanja, potrebno je stalno ponavljati utjecaj jednog ili drugog meteorološkog čimbenika. Dakle, prvi uvjet: postupci se provode ne povremeno, već sustavno, svaki dan! Ponavljanje utjecaja jednog ili drugog meteorološkog faktora apsolutno je obavezno. Inače je nemoguće postići željeni učinak stvrdnjavanja. Sustavni postupci kaljenja povećavaju sposobnost živčani sustav prilagoditi promjenjivim uvjetima vanjsko okruženje. Stoga, kaljenje treba provoditi svakodnevno!

Svoju otvrdnuće možete održati samo kontinuiranim provođenjem potrebnih postupaka otvrdnjavanja – bez obzira na dob i godišnje doba. Ako je prekid prisilan, tada se stvrdnjavanje nastavlja, takoreći, od početne točke: počinju s mekim postupcima, a zatim postupno prelaze na jače. Ukratko, slijedite općeprihvaćeno pravilo:

od jednostavnog do složenog!

Tijekom pripremna faza, u svim skupinama proveden je konzultativni rad s roditeljima kako bi se pobudio pozitivan stav prema otvrdnjavanju i potkrijepio njegov značaj. Svi zainteresirani roditelji mogli su pratiti tijek aktivnosti kaljenja u režimskim trenucima.

VRSTE KALJENJA

U radu naše ustanove koristimo sljedeće vrste kaljenja:

Tradicionalne vrste otvrdnjavanja djece:


  • jutarnji termin za svježi zrak, gimnastika

  • wellness šetnja

  • zračne kupke

  • zračne kupke s vježbama

  • spavati na svježem zraku

  • pranje tijekom dana hladnom vodom

  • ispiranje usta hladnom vodom

  • hodanje bosih nogu prije i poslije spavanja

  • hodati bos po "stazi zdravlja"

  • (masažne prostirke) nakon spavanja

  • sunčanje

  • gaženje u bazenima
Netradicionalne vrste otvrdnjavanja djece:

      • "Ledenica" (M. Kuznjecova)

      • hodanje po mokrim slanim stazama (Yu.F. Zmanovsky)

      • kontrastne vodene kupke za ruke (V. Alyamovskaya)

      • ispiranje nazofarinksa hladnom vodom s elementima psiho-gimnastike

      • (Yu.F. Zmanovsky, V.T. Kudryavtsev)

      • play masaža (Interpretacija i adaptivna verzija tehnika

      • posebno otvrdnjavanje djece A. Umanskaya i K. Dineika).
Na njima ćemo se detaljnije zadržati.


TEHNIKE IZVOĐENJA ZAHVATA KALJENJA
KONTRASTNA VODENA KUPKA ZA RUKE

Učitelj u veliki lavor ulije toplu vodu i malo neutralnog dječjeg šampona. Ponekad možete dodati infuziju bilja ili aromatičnih ulja, baciti u vodu gumene igračke. Djeca se igraju sapunastom vodom i također dobivaju terapeutsku kupku. Prilikom rukovanja igračkama u vodi razvija se šaka i motorika prstiju. Nakon prskanja u toploj vodi ("kupamo igračke"), dijete opere ruke pod mlazom vode hladna voda. Trajanje topla kupka 3 - 5 minuta.

HODANJE PO VLAŽNIM SOLNIM STAZAMA(Dodatak 1.3)

Yu.F. Zmanovskog

Nakon dnevnog sna djeca izvode gimnastičke vježbe, hodaju po rebrastoj dasci, gumenim podlogama sa šiljcima.

Voda za namakanje deka od 38 do 40 stupnjeva svaka dva dana smanjuje se za 1 stupanj do 20 stupnjeva. Sastav otopine: voda 10 l, kuhinjska sol 400 g.

Djeca gaze mokru deku od 30 sekundi do 2 minute

Kanta za namakanje deka, deka, rebrasta daska, gumena prostirka sa šiljcima.

Odgajatelj, medicinska sestra, obavezna kontrola.

"LED"(Dodatak 1.2)

"Icicle" - wellness masaža na bazi temperaturnih promjena, tonik

krvne žile i trening imunološki sustav dijete.

Djeca su u krevetu. Učitelj uzima komad leda (u vrećici) i kružnim pokretima u smjeru kazaljke na satu napravi tri okreta na djetetovom stopalu, odmah pokrije djetetove noge dekicom i prelazi na sljedeću. Ona to čini tri puta. Tjedan dana kasnije, učitelj čini četiri kružna pokreta za svako dijete, to se dovodi do deset puta. Nakon što učiteljica završi s trljanjem, medicinska sestra počne djetetu masirati stopala frotirskom rukavicom.

Zatim se uključuje mirna glazba uz čiju pozadinu učiteljica hoda od djeteta do djeteta i mazi ih, nekoga po ručki, nekoga po glavi, nekoga po teletu, izgovarajući riječi:

Trepavice padaju

Oči su zatvorene.

Počivajmo u miru (2 puta)

Zaspimo mirno.

Naše ruke odmaraju

Noge se također odmaraju

Odmarajući se. Zaspati (2 puta)

Dišite lako...ujednačeno...duboko...


Ako se dijete razboljelo tijekom perioda otvrdnjavanja, tada nakon njegovog povratka morate započeti otvrdnjavanje masažom suhom rukavicom i tek nakon dva tjedna suhe masaže -

kaljenje santom leda, ali opet tri puta.

Često bolesnoj djeci daje se samo suha masaža.


OKRUTLJENJE NAZOFARINKSA. ISPIRANJE USTA I GRLA

IGRA "ČAROBNI NAPITAK"(Dodatak 1.4)

Djeca sjede na tepihu u pozi fakira, ispred njih se stavlja voda u čašama temperature 36-38 ° C.

Svako dijete pozvano je zamisliti kako se pretvara u ljubaznog čarobnjaka,

kojoj je sve podložno.

Djeca zatvaraju oči, opuštaju se i otvarajući oči izgovaraju "čarobne" riječi:

Ja sam dobro, ljubazno dijete

Želim svoj djeci u grupi dobro zdravlje,

Neka svi budu ljubazni i lijepi,

Slatka i sretna, a...u...m...”

Djeca prelaze preko čaše s vodom, spontanim pokretima – poput poticanja

vlastitu maštu.

Votka je ukusna i ugodna.

nikad se neću razboljeti.

Dobro sam.

Djeca ispiru usta, ispiru cijelu šupljinu vodom.

Nakon toga, uz zvuk "a ... a ... a", podižući glavu, grgljaju i gutaju vodu.

Predlaže se odrediti okus onoga što je "napunjena" voda postala. Osjeća li se aroma čime

može li se usporediti?

Postupno se temperatura vode smanjuje na 8-10 ° C kako bi se postiglo stvrdnjavanje

posljedica.



IGRICA MASAŽA

Interpretacija i prilagođena verzija metoda specijalnog očvršćivanja djece

A. Umanskaja i K. Dineika
Stvrdnjavanje daha

Ova vrsta kaljenja jača čitav dišni trakt. Njegova bit leži u provedbi skupa vježbi igranja s nosom. Preporuča se za djecu mlađa dob ali se može koristiti i kod starije djece. Provodi se 2-3 puta dnevno.


“Igrajmo se nosom» (Dodatak 1.1)
1. Organizacijski trenutak

a) "Pronađi i pokaži nos"

Djeca se udobno smjeste i pokažu nos odrasloj osobi.
2. Glavno tijelo

Vježbe igre s nosom.

b) "Pomozi nosu da se pripremi za šetnju"

Svako dijete uzima rupčić ili maramicu i samostalno ili uz pomoć odrasle osobe temeljito očisti nos.

c) "Nos hoda"

Odrasla osoba poziva djecu da čvrsto zatvore usta kako ne bi ometala hodanje i dobro disanje kroz nos. Starijoj djeci se može ponuditi da isključe disanje na usta pritiskom vrha jezika na tvrdo nepce. U oba slučaja, udisaj i izdisaj se izvode kroz nos.

d) "Nos se prepušta"

Na udahu, dijete se opire zraku pritiskom velikih i kažiprstima jedna ruka na krilima nosa.

e) "Nos osjeća ugodan miris"

Dijete izvodi 10 udisaja kroz desnu i lijevu nosnicu, naizmjenično ih zatvarajući kažiprstom.

f) "Nos pjeva pjesmu"

Pri izdisaju, beba lupka kažiprstom po krilima nosa i pjeva: "Ba-bo-boo".

g) "Zagrijte nos"

Dijete stavlja kažiprste na hrbat nosa i pomiče ih do krila nosa, zatim gore i natrag. Tako se radi svojevrsno trljanje.

3. Završna faza

h) "Nos se vraća kući"

Djeca odlažu maramice i salvete. Pokažite odrasloj osobi da joj se nos vratio.

Bilješka. Vježbe igre mogu biti popraćene stihovima:

Dođi k meni druže

I sjednite u krug.

Brzo pronađite svoj nos

pokazati.


Moram očistiti nos

Prikupiti za šetnju.

Zatvori usta,

Samo se igraj nosom.

To je izljev-spojler!

Navikao je da se šali s nama.

Tiho, tiho, ne žuri

Udahnite aromu.

Lijepo šetati po vrtu

A nos pjeva: "Ba-bo-boo."

Moramo zagrijati nos,

Malo ga protrljajte.

Nos mi je podignut,

Kuća se vraća.

Masaža čarobnih točaka ušiju.

Ova vrsta otvrdnjavanja temelji se na stimulaciji biološki aktivnih točaka koje se nalaze

iza ušne školjke i refleksno povezan s gotovo svim organima tijela. Masirajte ove točke

posebno korisno za poboljšanje rada dišnog sustava i zaštitu tijela od

prehlade.

Dostupan je djeci svih uzrasta. Preporuča se napraviti u oblik igre 2-3

puta dnevno.

"Igrajmo se s ušima"
1. Organizacijski trenutak

Učiteljica poziva djecu na igru ​​i okuplja ih u krug.

2. Glavno tijelo

Vježbe za uši.

a) “Naći ćemo i pokazati uši”

Djeca pronađu svoje uši, pokažu ih odrasloj osobi (ako kosa ometa, izbode se na vrhu).

b) "Plasnimo po ušima"

Dijete stavlja ruke iza ušiju i savija ih prema naprijed, prvo mali prst, a zatim sve ostale prste. Pritišćući ušne školjke na glavu, naglo ih otpušta. U tom slučaju, dijete bi trebalo osjetiti pamuk.

c) "Povucimo uši"

Beba vrhovima palca i kažiprsta uhvati obje ušne školjke, snažno ih povuče prema dolje i zatim otpusti.

d) "Twist the tragus"

Dijete ulazi palac u vanjski slušni otvor, a kažiprstom pritišće tragus – izbočinu ušne školjke ispred. Nakon što je tako uhvatio tragus, steže ga i okreće u svim smjerovima 20-30 sekundi.

d) “Zagrijte uši”

Dijete prisloni dlanove na uši, pa njima pažljivo trlja cijeli umivaonik.

3. Završni trenutak

Djeca se opuštaju i slušaju tišinu. Bilješka. Broj ponavljanja svake vježbe ovisi o dobi djece. U prosjeku je to 7-8 puta, za bebe je dovoljno 5-6 puta.

Radnje mogu biti popraćene stihovima:

Dođi k meni druže

I sjednite u krug.

Pronađite svoje uši.

I pokažite im uskoro.

Spretno s njima igramo

Plješćemo ušima.

I sad sve rušimo.

Uško, ne daj se!

I tada, i tada

Iskrenuli su kozu.

Čini se da je uho smrznuto

Možete ga zagrijati.

Jedan dva! Jedan dva!

Ovdje je igra gotova.

A kad igra završi,

Nastala je tišina!

Ručna masaža

Intenzivno djelovanje na vrhove prstiju potiče dotok krvi u ruke. To pogoduje psiho-emocionalnoj stabilnosti i fizičkom zdravlju, povećava funkcionalnu aktivnost mozga i tonizira cijelo tijelo.


"Igrajmo se rukama"

1. Pripremna faza

Djeca trljaju dlanove do ugodne topline.

2. Glavno tijelo

a) Masirajte palcem i kažiprstom jedne ruke - trljajte svaki prst, počevši od nokatne falange malog prsta druge ruke.

b) Masiramo stražnju stranu dlanova, simulirajući pranje ruku.

c) Ispružene prste obje ruke ispreplećemo i lagano trljamo jedan o drugi, usmjeravajući dlanove u suprotnim smjerovima.

d) Isprepletene prste zatvorimo pramenom i prinesemo prsima. Pauza.

e) Ispružite prste prema gore i pomičite ih.

3. Završna faza

Djeca otresu ruke, opuste ih i odmore.

Bilješka. Vježba se može popratiti stihovima:

Hej ljudi, svi za mene.

Tko stoji tamo sa strane?

Pa, brzo skupite hrabrosti

I započnite igru ​​masaže.

Snažno trljam ruke

Zavrnem svaki prst.

Pozdravi sve

Neću nikoga zaobići.

Igrat ću se s noktima

Protrljajte ih jednu o drugu.

Onda ću oprati ruke

Nježno opustite ramena.

Onda ću oprati ruke

Gurnut ću prst u prst

Zaključat ću ih

I držati na toplom.

Ispružit ću prste

Neka trče kao zečići.

Jedan-dva, jedan-dva

Ovdje je igra gotova.

Ovdje je igra gotova

Dijete se odmara.

U vrtiću se djeca upoznaju s vrijednostima Zdrav stil životaživot, obrazovati

potreba za tjelesnom aktivnošću.


Da se nikada ne razbolimo,

Tako da obrazi gore zdravim rumenilom,

Biti izvrsnog zdravlja,

Svatko treba vježbati ujutro.


hodanje bosih nogu(Dodatak 1.5)
U svom radu naša ustanova koristi bosonogo hodanje jutarnje vježbe i u učionici

fizička kultura.


Zaključak
Kao rezultat projektne aktivnosti mogu se izvući sljedeći zaključci:

Djeca imaju povećan interes za postupke otvrdnjavanja. Zanimaju se za zadatke i postupke koji im se nude.


Općenito, učestalost prehlada u ustanovi smanjila se za 20%.
Metode predstavljene u projektu će se dalje koristiti u radu grupa.

Dodatak 1.1

Dodatak 1.2

Dodatak 1.3

Dodatak 1.4

Dodatak 1.5


Dodatak 2.1

Od teorije do prakse.

Stvrdnjavanje - povećanje otpornosti organizma na štetne učinke niza fizičkih čimbenika okoliš(niska ili visoka temperatura, voda itd.) sustavnim doziranim izlaganjem tim čimbenicima. Kaljenje treba shvatiti ne kao kratkotrajno dozirano izlaganje suncu, zraku i vodi, već kao temeljnu korekciju načina života. Djetetu je potreban prirodan skladan način života. Životni stil naše djece, posebno gradskih stanovnika, u velikoj većini slučajeva nije prirodan.

Zdravlje djece predškolska dob, kao i drugih skupina stanovništva, socijalno je determinirana, ovisi o stanju okoline, te o zdravlju roditelja, te o nasljeđu, o uvjetima života i odgoja djeteta u obitelji, obrazovna ustanova. Složeni učinak nepovoljnih čimbenika dovodi do pogoršanja adaptivnih procesa živčanog, endokrinog, imunološkog i drugih sustava rastućeg organizma.

Stvrdnjavanje za oslabljeno dijete još je važnije nego za zdravo. Potrebno je oslabiti njegovu osjetljivost, ojačati otpornost. Taj se cilj postiže sustavom kaljenja. Stvrdnjavanje treba provoditi samo uz potpuno fizičko zdravlje djece;

Intenzitet postupaka otvrdnjavanja preporučljivo je postupno povećavati, sukladno kompenzacijskim mogućnostima rastućeg organizma koje se povećavaju u procesu otvrdnjavanja;

Zahtijeva sustavnost i dosljednost pri provođenju otvrdnjavanja.

Stabilnost okolinskih uvjeta - konstantna temperatura zraka, Topla voda, sterilna hrana, pažljivo uklanjanje kontakta s pokretnim zrakom (vjetar) - dovodi do činjenice da urođeni mehanizmi prilagodbe su onemogućene kao nepotrebne. Nažalost, upravo je stabilnost vanjskih fizičkih čimbenika glavna manifestacija roditeljske ljubavi. To dovodi do činjenice da fizički čimbenici - pokretni zrak - "nacrt", ili temperatura u prostoriji + 17 ° C postaju izvor povećane opasnosti. Bez sumnje, vrijedi dodatno trenirati sposobnost tijela da se prilagodi uvjetima okoline. Potrebno je organizirati njegu kako prirodni mehanizmi prilagodbe ne bi nestali. Ne samo da ne izbjegavate, već svjesno stvarate temperaturne kontraste, kako zraka tako i vode, koristite sve mogućnosti kontakta s prirodnim čimbenicima prirode. Kontrastne temperature osiguravaju optimalni uvjeti formirati odgovarajuću zaštitnu reakciju i povećati učinkovitost postupaka otvrdnjavanja. Kontrastni postupci ne smiju se prekidati čak ni tijekom bolesti djeteta, jer pridonose brzom oporavku. Kada se provode, protok krvi u nazofaringealnom području značajno se poboljšava.

Djelatnost naše predškolske odgojno-obrazovne ustanove temelji se na shvaćanju zdravlja kao cjelovite kategorije koja uključuje tjelesne, intelektualne, emocionalne, osobne, socijalne i duhovne aspekte njegove manifestacije.

Dakle, naš tim Dječji vrtić postaviti cilj - poboljšati uvjete za očuvanje i jačanje zdravlja djeteta u predškolskoj odgojnoj ustanovi.

Yu.F. Zmanovsky metode kaljenja dijeli u 2 skupine: tradicionalne i netradicionalne. Tradicionalne metode temelje se na postupnom snižavanju temperature vode ili zraka i uključuju postupnu prilagodbu na hladnoću. Na njih upućuje metode kaljenja na zraku, sunčanje, metode kaljenja vodom (opće i lokalne). Za netradicionalne - metode temeljene na kontrastu temperatura.

Glavni zadatak je uvođenje netradicionalnih metoda otvrdnjavanja djeteta. Brojna istraživanja pokazuju da su najučinkovitiji utjecaji nekonvencionalne metode učvršćivanje, koje uključuje, prije svega, kontrastne tehnike u pulsirajućem načinu rada. Uz pomoć kontrastnog učvršćivanja, koje je integrirani sustav edukativnog i zdravstvenog djelovanja, stvaraju se uvjeti za povećanje otpornosti organizma.

Naravno, još jedan nebitan faktor o kojem smo prije svega vodili računa su provjerene i pouzdane metode poznatih autora.

Obavještavamo Vas da u postupcima otvrdnjavanja sudjeluju odgajatelji grupe, mlađi odgajatelji, viša medicinska sestra i voditelj tjelesnog odgoja.

Dragi roditelji!

A sada vas pozivamo da zajedno sa svojom djecom idemo u grupu i radimo s djecom sve ono što planiramo raditi s njima u budućnosti. Tako. Idemo se kaliti! Ovo znanje pomoći će vam da sami očvrsnete svoju djecu. Kada ostanete kod kuće i vikendom, tako da se sustavno otvrdnjavanje ne prekida!

Popis korištene literature.

Alyamovskaya V.G. Glavni pristupi osiguravanju zdravstvene orijentacije tjelesnog odgoja [Tekst]. -

Alyamovskaya V.G. Moderni pristupi usavršavanju djece u predškolskoj odgojnoj ustanovi (tekst). -

Anokhina I.A. Principi i metode kaljenja djetetovo tijelo[Tekst]. -

Zmanovsky Yu.F. Aktivnosti kaljenja kod djece predškolske ustanove[Tekst]. /Medicinska sestra. - 1987. - br.1. - Str.20-24.

otvrdnjavanje. [Tekst]. -

Zuikova M.B. Režim je put do zdravlja [Tekst]. / Upravljanje predškolskom odgojnom ustanovom. - 2006. - br.1. - Str.60-71.

Korepanova G.D. Organizacijske osnove za formiranje zdravog načina života u predškolskoj odgojnoj ustanovi [Tekst]. /Pedagoški glasnik. - 2000. - br.9. -str.59-61.

Komarovsky E.Yu. „Zdravlje djeteta i zdrav razum njegovi rođaci." [Tekst]. -

Kudryavtsev V.T., Egorov B.B. "Oslabljeno dijete: obrazovanje i razvoj". [Tekst]. – M.: IDOSV RAO, 2003–

Levchuk L.V. Zdravstveno-zdravstveni rad s djecom predškolske dobi [Tekst]. / Upravljanje predškolskom odgojnom ustanovom. - 2006. - br.1. - Str.107-111.

Lukina L.I. Put do zdravlja djeteta leži kroz obitelj [Tekst]. / Upravljanje predškolskom odgojnom ustanovom. - 2006. - br. 7. - Str.84-95.

Metodološki i organizacijski pristupi formiranju zdravstveno štedljivog okruženja u sustavu predškolski odgoj[Tekst]. – Kemerovo: Kuzbassvuzizdat. - 2002. - 270s.

Nikolaeva L. Osteopatska gimnastika. [Tekst]. /Obruč. - 2007. - br.1. – str. 40-43

Organizacija odgojno-obrazovnog i rekreacijskog rada u predškolskoj odgojnoj ustanovi [Tekst]. - M .: TC Sphere, 2006. - 128s.

Pogodaeva T.N. Cjelovit odgoj za zdrav stil života djece s kombiniranim razvojnim poremećajima [Tekst]. -

Praznikov V.P. Stvrdnjavanje djece predškolske dobi.-L .: Medicina, 1991. -

Odgajati zdravu djecu [Tekst]: praktični vodič. - Kemerovo: Kuzbassvuzizdat, 1999 - 76s.

Tyurina L.V. Od zadovoljstva do navike, od navike do potrebe [Tekst]. / Pedagoški glasnik. - 2000. - br.12. – 23. str

Hladno za zdravlje. Imunitet i stres. [Tekst]. – .

Chupakha I.V. i sur., Tehnologije koje štede zdravlje u obrazovnom procesu (tekst): znanstveno-praktični zbornik. - Moskva: Ileksa, Narodno obrazovanje, 2003. - 400 str.

Yakovleva L.Yu., Yudina R.A. " Tjelesni razvoj i zdravlje djece od 3-7 god. Pokrenite program. Smjernice [Tekst]. – M.: Vlados, 2004. – P.4-13



Učitavam...Učitavam...